Turto pardavimas turint vaikų

Dažnai pasitaiko atvejų, kai nuvykus sudaryti nekilnojamojo turto pardavimo sutartį, to padaryti nepavyksta. Taip gali nutikti ir jums, jeigu turite nepilnamečių vaikų. Notarui atsisakius tvirtinti sandorį, pardavėjams tenka kreiptis į teismą dėl teismo leidimo. Šį dokumentą gauti tikrai nėra sudėtinga ir nieko nekainuoja, jei prašymą teismui teiksite patys.

Teismo leidimas yra būtinas, kai norima sudaryti sandorį dėl šeimos būsto. Juo laikytinas toks butas arba namas (žemės sklypai, miškai ir kitas nekilnojamasis turtas, kuriame paprastai žmonės negyvena, nelaikytini šeimos būstu), kuriame šeima gyvena ir kuris priklauso sutuoktiniams arba vienam iš jų. Tokia tvarka yra sugalvota, siekiant apsaugoti nepilnamečių vaikų interesus, todėl teismas leidimą duos tik įsitikinęs, kad vaikai neliks be gyvenamojo ploto. Jeigu namą ketinate keisti į mažutį butą, teismas taip pat gali atsisakyti išduoti leidimą, kadangi bus pablogintos vaikų gyvenimo sąlygos, nebent tokią būtinybę pagrįsite (besikaupiančios skolos, sunki materialinė padėtis). Jeigu turite du namus ar butus, prašyme teismui turėtumėte aiškiai nurodyti, kuriame iš jų šeima gyvena. Paprasčiausias būdas yra deklaruoti gyvenamąją vietą tame turte, kuriame tikrai gyvenate, tuomet ir teismui nekils dvejonių, kurį nekilnojamojo turto objektą laikyti šeimos būstu. Teisme dažnai gaunami painūs prašymai, kuriuose pateikiami duomenys apie 3 ar net 4 namus ir butus, ir nustatyti kuriame šeima iš tikrųjų gyvena tampa labai sudėtinga. Teismas, negalėdamas nustatyti, kuris iš jų laikytinas šeimos būstu, prašymo netenkina, o pareiškėjams tenka tikslinti duomenis ir kreiptis pakartotinai.

Pasitaiko atvejų, kai šeimos, siekdamos įsigyti didesnį būstą, laikinai glaudžiasi pas vieno iš sutuoktinių tėvus ar kitus artimus giminaičius. Protingiausia yra paaiškinti teismui visą susiklosčiusią situaciją, nurodyti, kur iš tikrųjų gyvens šeima, kam priklauso būstas ir, žinoma, pridėti tai patvirtinančius dokumentus. Būna ir taip, kad šeima jau seniai išvykus į užsienį ir nori parduoti Lietuvoje likusį nenaudojamą butą. Pateikus išvykimą ir gyvenimą užsienyje patvirtinančius dokumentus, nurodžius, kad grįžti neketinama ir buto išlaikymas sudaro papildomas išlaidas, teismo leidimas gaunamas, net jei tai vienintelis nekilnojamasis turtas.

Prašymą  dėl teismo leidimo išdavimo reikia teikti savo gyvenamosios vietos apylinkės teismui. Jis bus išnagrinėtas per penkias darbo dienas nuo prašymo priėmimo dienos. Teismo nutartį galėsite atsiimti teisme arba gauti paštu. Jeigu dokumentus teiksite per elektroninę teismų sistemą, teismo priimtą procesinį sprendimą galėsite matyti iš karto po to, kai teisėjas pasirašys nutartį elektroniniu parašu. Kai turtas priklauso sutuoktiniams ir jie yra nepilnamečių vaikų tėvai, kreiptis į teismą turi abu. Jeigu nepilnamečių tėvas yra kitas asmuo, vyrui leidimas parduoti savo dalį turto nėra reikalingas ir prašymą teismui teikti turėtu tik vaikų mama.

Prie prašymo teismui, kurio pavyzdį rasite čia, reikia pateikti jūsų nurodytas aplinkybes patvirtinančius dokumentus. Būtina pateikti sutuoktinių asmens dokumentų, santuokos liudijimo, vaikų gimimo liudijimų kopijas. Jeigu šeimoje auga vaikas iš ankstesnės santuokos, reikalinga teismo sprendimo, kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta su vienu iš tėvų, kopija. Teismui privalote pateikti Nekilnojamojo turto registro išrašus apie parduodamą  būstą ir tą, kuriame gyvenate ar gyvensite, preliminariąsias nekilnojamojo turto pardavimo ir pirkimo sutartis. Jeigu būsima gyvenamoji vieta priklauso ne jums, o pavyzdžiui anytai, reikalingas sutikimas, kad jūs gyventumėte jos turte. Pavyzdį rasite čia. Teismui taip pat reikia pateikti iš Vaiko teisių apsaugos skyriaus gautą pažymą, duomenis apie šeimos gaunamas pajamas (pažymos iš darboviečių, tinka SODRA pažyma). Norėdami įrodyti, kad visam laikui išsikraustėte gyventi į užsienį, turėtumėte pateikti būsto nuomos sutartį, pažymas iš mokyklų ar darželių, kuriuos lanko vaikai kartu su patvirtintais vertimais į lietuvių kalbą.

Gal procedūra atrodo sudėtinga ir paini, tačiau gauti teismo leidimą tikrai paprasta. Labiausiai varginanti dalis yra surinkti reikalingų dokumentų kopijas. Jeigu nutiktų taip, kad teismas prašymo netenkintų, nenusiminkite. Kai nutarties pabaigoje parašyta, kad leidimą atsisakoma išduoti, nes jis nėra reikalingas, ši nutartis tinkama nešti notarui vietoje teismo leidimo. Jeigu prašymas išduoti teismo leidimą būtų netenkintas dėl duomenų trūkumo, jūs galite patikslinti duomenis ir nedelsdami kreiptis pakartotinai su tuo pačiu prašymu.

2018© Aš –teisininkas!

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *