Turto pardavimas turint vaikų

Dažnai pasitaiko atvejų, kai nuvykus sudaryti nekilnojamojo turto pardavimo sutartį, to padaryti nepavyksta. Taip gali nutikti ir jums, jeigu turite nepilnamečių vaikų. Notarui atsisakius tvirtinti sandorį, pardavėjams tenka kreiptis į teismą dėl teismo leidimo. Šį dokumentą gauti tikrai nėra sudėtinga ir nieko nekainuoja, jei prašymą teismui teiksite patys.

Teismo leidimas yra būtinas, kai norima sudaryti sandorį dėl šeimos būsto. Juo laikytinas toks butas arba namas (žemės sklypai, miškai ir kitas nekilnojamasis turtas, kuriame paprastai žmonės negyvena, nelaikytini šeimos būstu), kuriame šeima gyvena ir kuris priklauso sutuoktiniams arba vienam iš jų. Tokia tvarka yra sugalvota, siekiant apsaugoti nepilnamečių vaikų interesus, todėl teismas leidimą duos tik įsitikinęs, kad vaikai neliks be gyvenamojo ploto. Jeigu namą ketinate keisti į mažutį butą, teismas taip pat gali atsisakyti išduoti leidimą, kadangi bus pablogintos vaikų gyvenimo sąlygos, nebent tokią būtinybę pagrįsite (besikaupiančios skolos, sunki materialinė padėtis). Jeigu turite du namus ar butus, prašyme teismui turėtumėte aiškiai nurodyti, kuriame iš jų šeima gyvena. Paprasčiausias būdas yra deklaruoti gyvenamąją vietą tame turte, kuriame tikrai gyvenate, tuomet ir teismui nekils dvejonių, kurį nekilnojamojo turto objektą laikyti šeimos būstu. Teisme dažnai gaunami painūs prašymai, kuriuose pateikiami duomenys apie 3 ar net 4 namus ir butus, ir nustatyti kuriame šeima iš tikrųjų gyvena tampa labai sudėtinga. Teismas, negalėdamas nustatyti, kuris iš jų laikytinas šeimos būstu, prašymo netenkina, o pareiškėjams tenka tikslinti duomenis ir kreiptis pakartotinai.

Pasitaiko atvejų, kai šeimos, siekdamos įsigyti didesnį būstą, laikinai glaudžiasi pas vieno iš sutuoktinių tėvus ar kitus artimus giminaičius. Protingiausia yra paaiškinti teismui visą susiklosčiusią situaciją, nurodyti, kur iš tikrųjų gyvens šeima, kam priklauso būstas ir, žinoma, pridėti tai patvirtinančius dokumentus. Būna ir taip, kad šeima jau seniai išvykus į užsienį ir nori parduoti Lietuvoje likusį nenaudojamą butą. Pateikus išvykimą ir gyvenimą užsienyje patvirtinančius dokumentus, nurodžius, kad grįžti neketinama ir buto išlaikymas sudaro papildomas išlaidas, teismo leidimas gaunamas, net jei tai vienintelis nekilnojamasis turtas.

Prašymą  dėl teismo leidimo išdavimo reikia teikti savo gyvenamosios vietos apylinkės teismui. Jis bus išnagrinėtas per penkias darbo dienas nuo prašymo priėmimo dienos. Teismo nutartį galėsite atsiimti teisme arba gauti paštu. Jeigu dokumentus teiksite per elektroninę teismų sistemą, teismo priimtą procesinį sprendimą galėsite matyti iš karto po to, kai teisėjas pasirašys nutartį elektroniniu parašu. Kai turtas priklauso sutuoktiniams ir jie yra nepilnamečių vaikų tėvai, kreiptis į teismą turi abu. Jeigu nepilnamečių tėvas yra kitas asmuo, vyrui leidimas parduoti savo dalį turto nėra reikalingas ir prašymą teismui teikti turėtu tik vaikų mama.

Prie prašymo teismui, kurio pavyzdį rasite čia, reikia pateikti jūsų nurodytas aplinkybes patvirtinančius dokumentus. Būtina pateikti sutuoktinių asmens dokumentų, santuokos liudijimo, vaikų gimimo liudijimų kopijas. Jeigu šeimoje auga vaikas iš ankstesnės santuokos, reikalinga teismo sprendimo, kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta su vienu iš tėvų, kopija. Teismui privalote pateikti Nekilnojamojo turto registro išrašus apie parduodamą  būstą ir tą, kuriame gyvenate ar gyvensite, preliminariąsias nekilnojamojo turto pardavimo ir pirkimo sutartis. Jeigu būsima gyvenamoji vieta priklauso ne jums, o pavyzdžiui anytai, reikalingas sutikimas, kad jūs gyventumėte jos turte. Pavyzdį rasite čia. Teismui taip pat reikia pateikti iš Vaiko teisių apsaugos skyriaus gautą pažymą, duomenis apie šeimos gaunamas pajamas (pažymos iš darboviečių, tinka SODRA pažyma). Norėdami įrodyti, kad visam laikui išsikraustėte gyventi į užsienį, turėtumėte pateikti būsto nuomos sutartį, pažymas iš mokyklų ar darželių, kuriuos lanko vaikai kartu su patvirtintais vertimais į lietuvių kalbą.

Gal procedūra atrodo sudėtinga ir paini, tačiau gauti teismo leidimą tikrai paprasta. Labiausiai varginanti dalis yra surinkti reikalingų dokumentų kopijas. Jeigu nutiktų taip, kad teismas prašymo netenkintų, nenusiminkite. Kai nutarties pabaigoje parašyta, kad leidimą atsisakoma išduoti, nes jis nėra reikalingas, ši nutartis tinkama nešti notarui vietoje teismo leidimo. Jeigu prašymas išduoti teismo leidimą būtų netenkintas dėl duomenų trūkumo, jūs galite patikslinti duomenis ir nedelsdami kreiptis pakartotinai su tuo pačiu prašymu.

2018© Aš –teisininkas!

 

28 atsakymai į “Turto pardavimas turint vaikų”

 1. Sveiki,gyvenu su mergaitem jau beveik 10 metu Londone.Cia dirbu,mergaites mokinasi,mirus abiems teveliams gavau palikima buta Vilniaus r. noreciau ji parduoti,kaip ir pirkejai jau yra.Bet dvi mano dukrytes dar nepilnametes,vienai 16m,kitai 14.Esu issiskyrusi.Bandziau eiti i tinklapi eTeismai,bet ten reikalinga lietuviska banko saskaita,kad prisijunkti.Del darbo negaliu atskristi i Lietuva tvarkytis siuos reikalus,ar galima butu internetu tai susitvarkyti.Ir ar yra galimybe kad teismas sutitu duoti leidima parduoti buta. Aciu

  1. Sveiki. Prisijungti prie eTeismai.lt galite ne tik su elektronine bankininkyste, bet ir su asmens tapatybės kortele, naudojantis kortelių skaitytuvu. Taip pat galite sudaryti sutartį su advokato padėjėju Lietuvoje (manau, būtų pigiau nei advokatas) ir jis pateiks pašymą ir dokumentus už jus. Neabejoju, kad, pateikę dukrų gyvenimą Anglijoje patvirtinančius dokumentus, teismo leidimą gausite. Dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą!

 2. Sveiki, ar reikalingas vaiko tevo parasas ant prasymo teismui del nekilnojamo turto pardavimo- pirkimo , jei tarp vaiko tevo ir mamos nebuvo nei santuokos nei istuokos ir jie gyvena atskirai ?

  1. Sveiki. Jeigu turtas, kurį ketinama parduoti vaiko tėvui nepriklauso, jis į teismą kreiptis neturi. Dėl teismo leidimo kreipiasi abu tėvai, kai turtas yra bendras. Jeigu vaikas gyvena su motina, o parduodamas turtas yra jos asmeninė nuosavybė, vaiko tėvo parašas nėra reikalingas.

 3. Sveiki, kokią informaciją reikia pateikti apie pajamas teismui esant motinystės atostogose? Iki dekreto ar danartines iš sodros?

 4. Sveiki, gal galite patikslinti: 1- kiek laiko galioja teismo leidimas parduoti NT? 2as kl: nepilnamečių tėvai gyvena kartu su vaikais užsienyje, parduoda šeimos statusą turinti turta (paskutinį LT). Vaikų motina palikusi igaliojima savo mamai, jog galėtų parduoti butą ir tvarkyti su tuo susijusius reikalus, tame tarpe ir su vaiko teisių tarnyba ir teismu-ar įgaliotam asmeniui pateikiant prašymą teismui dėl turto pardavimo reikalingas ir vaiku tėvo parašas? 3ias kl: jeigu prašymą teismui pateikia įgaliotas asmuo, ar reikalingi įgaliojusio asmens originalus asmens dokumentas arba notaro patvirtintas dokumento nuorašas pateikimo metu? 4 klausimas: teismui pateikiami dokumentai iš vaikų mokymosi institucijų užsienyje-ar pažymos gali būti pvz 8 mėn senumo ar teismas jas pripažintų jas negaliojančiais?

  1. Sveiki. 1.Teismo leidimas išduodamas konkrečiam sandoriui sudaryti, t.y. parduoti konkretų turtą teismui pateiktos preliminariosios pirkimo-pardavimo sutarties pagrindu. 2. Jeigu turtas priklauso abiems tėvams (įgytas santuokoje arba dalimis), tuomet reikalingas ir tėvo ar jo įgalioto asmens parašas. 3. Pateikite įgaliojusio asmens patvirtintas asmens dokumento kopijas (ant kopijos reikia parašyti datą, vardą, pavardę ir žodžius ,,kopija tikra“. 4. Jeigu visi pateikiami dokumentai būtų tokie seni, teismas gal ir atkreiptų dėmesį, bet jei tik dalis jų, tikrai nevertins taip formaliai.

  1. Sveiki. Galite palaukti iki kol sūnui sueis 18 metų arba kreiptis dėl teismo leidimo išdavimo. Turėtumėte pateikti teismui išrašą iš Nekilnojamojo turto registro apie būsimą savo gyvenamąją vietą ir giminaičio raštišką sutikimą, kad jūs ten gyventumėte kartu su sūnumi bei kitus straipsnyje išvardintus dokumentus.

 5. Sveiki.Norejau paklausti tokia situacija,mama nori parduoti savo nama,vaikai visi pilnameciai,bet tame mamos name registruota suaugusi dukra su sunumi,sunui 15m.Ar mama gali parduoti nama,ar negales parduoti kol dukros sunui sueis 18m.Aciu

 6. Ar reikalingas teismo leidimas parduoti žemės sklypą su 32% baigtumo statiniu, turiu nepilnametę dukrą , šiuo metu gyvename bute, kuriame esame registruotos bet neturime nuosavybės teisės?

  1. Sveiki. Jeigu statinio paskirtis gyvenamoji, reikės. Greičiausiai notaras reikalaus gauti teismo leidimą, o teismas priims nutartį atsisakyti išduoti leidimą kaip nereikalingą. Gavęs tokią nutartį, notaras patvirtins pirkimo-pardavimo sandorį.

 7. Sveiki, šiuo metu su drauge (mes nesusituoke) ir nepilnamečiu vaiku, gyvename vieninteliame mano turte (bute) esame visi jame registruoti. Tačiau mastome draugišku susitarimu (be teismų) sukti skirtingais keliais. Jeigu prisiregistruojam, kad draugė su vaiku gyvens pas savo tėvus nuosavam name, o aš pas savo ar reikalingas teismo leidimas. Ačiū užatsakymą

 8. Sveiki, susituokusi pora deklaravusi išvykimą iš Lietuvos. Vyras nori parduoti iki santuokos įsigytą turtą (vienintelį likusį Lietuvoje), žmona turi nepilnametį vaiką kurio tėvas nėra sutuoktinis (sutuoktinis vaiko nėra įsivaikinęs). Ar tokiu atveju reikalingas teismo sprendimas? Jei ne- kuo remiantis, nes notaras reikalauja teismo sprendimo?

  1. Sveiki. Leidimo nereik, bet notarui to neįrodysit, kol neatnešit nutarties iš teismo 🙂 kreipkitės į teismą. Pateikit Nekilnojamojo turto registro išrašą, vaiko gimimo liudijimą, santuokos liudijimą, asmens tapatybės dokumento kopiją, pažymą iš vaiko darzelio, kad lanko užsieny (su vertimu). Prašyme parašykit, kur gyvena vaikas ir kad jis ne jūsų. Teismas priims nutartį, kuria atsisakys išduoti teismo leidimą kaip nereikalingą ir ji notarui tiks.

 9. Sveiki, ar reikia teismo leidimo parduot buta jei pora issiskyrus, vaiku gyvenamoji vieta paskirta su mama, taciau tevas nori parduot savo buta kuris buvo igytas pries santuoka.

  1. Sveiki. Priklausys nuo notaro. Realiai teismo leidimo nereikia, bet jei notaras nesutiks be jo tvirtinti sandorio, teks kreiptis į teismą. Tokiu atveju teismas surašys nutartį, kurioje nurodys, kad ,,teismo leidimas atsisakomas išduoti kaip nereikalingas“ ir gavęs tokią nutartį notaras sandorį patvirtins.

 10. Sveiki.Noriu parduoti nama,kuris dovanotas buvo mano mamos,bet turiu dvi nepilnametes mergaites.Su dukru teciu mes nesusituoke.Keliames gyventi i didesni miesta,kur mergaites ir tetis jau yra registruoti (pas giminaicius,nes privalejo prisiregistruoti kad gauti darzeli ir mokykla).Jau ir pati dirbu didesniame mieste.Klausimas-ar reiks teismo leidimo jei likau registruota name tik as?Didesniame mieste pirksime nama,su busto paskola,nes pardavus si nama neuzteks pinigu naujam.Naujo namo dar nesusiradome.

 11. Sveiki šiuo metu pardavineju butą Lietuvoje kuri paveldėjau prieš 6metus.Radau pirkėją. As gyvenu jau beveik 20 metu Italijoje turiu 15 metį sūnų kuris gyvena su manimi nuomojamame bute (yra priregistruotas), tėvo registracija yra kitame bute kuris yra jo nuosavybė. Man reikalinga teismo pažyma nelabai suprantu kokie dokumentai yra reikalingi ir ar būtinai turiu nunešti į teismą juos aš. Kai su darysiu sandorį pas notarą aš atvažiuosiu į Lietuva bet nežinau kiek laiko užtruks visi dokumentų rinkimai vertimai ir per kiek laiko teismas duos atsakymą. Ačiū is anksto už atsakymą

  1. Sveiki. Jums bus reikalingas teismo leidimas. Teismui turite pateikti dokumentus, įrodančius, kad vaikas gyvena užsienyje (pažymą, kad ten lanko mokyklą, būrelius, lankosi pas gydytojus ir pan.). Teismo leidimas išduodamas per penkias darbo dienas. Kiek truks vertimai, negaliu atsakyti, bet juos galite užsakyti ir el.paštu.

 12. Laba diena,

  norime parduoti savo NT Vilniuje. Dukra 8 metu, gimusi UK, bet turi LT pasa ir buvo registruota bute Vilniuje. UK nuomos sutartyje irasytas tik mano(mamos) vardas, ar toks dokumentas tinka teismui, kad vaikas turi gyvenamaja vieta, nes dukra LT niekada ir negyveno? Ar reikia kokiu papildomu dokumentu su dukters vardu ir adresu?

  1. Sveiki. Tikrai neužteks. Pateikite pažymą iš mokyklos Anglijoje, kad ji lanko ten mokyklą, gal dar kažkokius būrelius, iš klinikos, kad lankosi pas gydytojus toje šalyje, taip yrodysite, kad Lietuvoje jau negyvena kurį laiką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *