Testamentas be notaro patvirtinimo

Visi per gyvenimą sukaupiam turto, kurį po mūsų mirties išsidalins artimieji. Galime iš anksto pasirūpinti, kad jiems netektų sukti galvos, ko gi mes būtumėm norėję. Surašyti asmeninį testamentą galite patys. Jo nereikia tvirtinti notarui, o ir perduoti saugoti nėra būtina. Taigi kaip tai padaryti teisingai?

Pirmiausia svarbu išsiaiškinti, kokį turtą reikia aptarti testamente. Jame naudinga nurodyti ne tik kam turėtų atitekti nekilnojamasis turtas ar automobiliai, bet visi daiktai, kuriems būtina teisinė registracija, piniginės lėšos, vertybiniai popieriai, vertingi daiktai ar technika ir, žinoma, skolos. Net jeigu ir neturite daug santaupų, po mirties piniginių lėšų visada atsiranda – neišmokėtas atlyginimas, senatvės pensija ar ligos išmoka. Nors nekilnojamąjį turtą norite palikti vienam įpėdiniui, galbūt name esančios vertybės turėtų atitekti kitam. Taip pat svarbu padalinti įpėdiniams finansinius įsipareigojimus ir nesvarbu, ar jūs esate kreditorius, ar skolininkas.

Tikėtina, kad palikimo reikalais susirūpinote ne paskutinę savo gyvenimo dieną, taigi po testamento sudarymo įgysite ir kito turto. Testamente galite nurodyti, jog tekstas dar bus papildytas ir kas kartą įgijus turto, tai padaryti. Kitas būdas palikti būsimą turtą yra nurodyti, kuriam iš paveldėtojų atitenka turtas, kuris atsiras po testamento surašymo. Kitu atveju viskas, kas neaptarta testamente bus padalinta įstatymų numatyta tvarka.

Kiekvienam rašančiam savo testamentą reikia žinoti, kad Civilinis kodeksas numato teisę į privalomąją palikimo dalį. Jeigu palikėjo vaikams, sutuoktiniui ar tėvams palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, jie paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri tektų paveldint pagal įstatymą, jeigu testamentu neskirta daugiau.

Asmeninio testamento surašymui keliami keli imperatyvūs reikalavimai. Jis turi būti surašytas ranka. Jame privaloma nurodyti testatoriaus vardą, pavardę, testamento sudarymo datą (metus, mėnesį, dieną), vietą. Iš testamento teksto turi būti aiški testatoriaus valia ir konkretūs asmenys, kuriems atiteks turtas, bei koks būtent turtas ar kokia turto dalis atitenka kiekvienam iš jų. Negalioja akivaizdžiai nebaigtas ar nepasirašytas testamentas, todėl teksto pabaigoje reikia pasirašyti.

Baigtą ir pasirašytą asmeninį testamentą galima perduoti saugoti notarui ar konsuliniam pareigūnui užsienio valstybėje. Tačiau tai nėra būtina. Jį galima saugoti namuose. Verta informuoti artimuosius, kad jūsų valia yra išreikšta raštu, kadangi asmeninį testamentą per metus nuo testatoriaus mirties būtina pateikti tvirtinti teismui.

Pagal pateiktą pavyzdį  testamentą surašysite vos per keletą minučių, tačiau artimiesiems sutaupysite daug laiko ir pastangų. Gaila, bet kartais gyvenimas pateikia staigmenų, kurios nedžiugina. Ir nors tikėtis blogiausio nereikia, bet apsidrausti nekenkia.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *