Kaip apsiginti nuo sutuoktinio skolų

Laimėje ir nelaimėje. Turte ir skurde. Šiais žodžiais pasižada daugelis, tačiau nei santuokų rūmuose, nei bažnyčioje niekas aiškiai nepaaiškina, kokios iš tiesų būna santuokos pasekmės tais blogaisiais laikais. Jei sutuoktinis nėra toks sėkmingas apie kokį svajojome, vietoje bendro gyvenimo idilės mus gali paliesti sutuoktinio skolos ir įsipareigojimai, apie kuriuos nė nesame girdėję.

Nors turtiniuose reikaluose nėra romantikos, apie sutuoktinio įsiskolinimus derėtų išsiaiškinti dar prieš vestuves. Sužinojus, kad jūsų išrinktasis ar išrinktoji turi įsipareigojimų kreditoriams, rekomenduotina įvertinti jų dydį ir mylimojo galimybes šiuos įsipareigojimus įvykdyti, kadangi prie skolų grąžinimo savo pajamomis gali tekti prisidėti ir jums.

Dauguma žino, kad santuokoje įgytas turtas ir skolos yra bendri, o įsiskolinimai, kurie atsirado iki santuokos, yra asmeninė nuosavybė, taigi už juos atsakingas yra tik pats skolininkas. Problema ta, kad daugelis neįvertina, jog sutuoktinio darbovietėje gaunamas atlygis taip pat yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė. Pagal šią taisyklę, pusė sutuoktinio algos yra jūsų, o pusė jūsų algos – sutuoktinio.

Teisme neretai yra gaunami prašymai nustatyti sutuoktinio turto dalį bendrojoje jungtinėje sutuoktinių nuosavybėje. Teismas tokius kreditorių prašymus dažniausiai tenkina ir nustato, kad sutuoktiniui skolininkui priklauso ½ niekam neskolingo sutuoktinio algos. Toks teismo sprendimas suteikia galimybę antstoliui skolos išieškojimą vykdyti ne tik iš skolininko, bet ir iš pusės jo sutuoktinio pajamų. Šiuo atveju tai, kad įsiskolinimas atsirado iki santuokos sudarymo, neturi jokios reikšmės. Darbo užmokestis gaunamas kiekvieną mėnesį jau esant santuokoje ir yra laikomas bendru turtu.

Ne tik iki santuokos atsiradę sutuoktinio įsiskolinimai gali paveikti šeimą. Neretai pasitaiko situacija, kada vyras ar žmona įsipareigojimus prisiima nepasitarę. Pagal bendrą taisyklę, tokiu atveju abu sutuoktiniai tampa solidariai atsakingi kreditoriui. Solidariai – tai kai kreditorius turi teisę reikalauti, kad skolą grąžintų abu sutuoktiniai bendrai, arba bet kuris iš jų skyrium. Jeigu apie prisiimtus mylimojo įsipareigojimus sužinojote tik kreditoriui kreipusis į teismą dėl skolos priteisimo iš jūsų abiejų, galite gintis. Teismui turėsite įrodyti, kad apie įsiskolinimą nieko nežinojote, o pinigai nebuvo panaudoti šeimos reikmėms. Lengviausia tai įrodyti, jei sutuoktinis tuo metu gyveno atskirai.

Siekiant apsaugoti savo gaunamas pajamas nuo sutuoktinio skolų, rekomenduotina dar prieš vestuves kreiptis į notarą ir pasirašyti ikivedybinę sutartį, kuri apsaugos jūsų ateities pajamas. Jei nepasisaugojote iš anksto ir į jūsų atlyginimą jau nusitaikė antstoliai, verta sudaryti povedybinę sutartį. Nuo jos sudarymo antstolis nebegalės sutuoktinio skolos išieškojimą vykdyti iš jūsų darbo užmokesčio ar įgyjamo turto. Abi šios vedybų sutartys gali numatyti atskirą sutuoktinių turto teisinį rėžimą, taigi ir užtikrinti, kad jūsų gaunamos pajamos būtų tik jūsų nuosavybė. Sutarties patvirtinimo kaina yra 43,44–86,89 Eur. Notaras taip pat gali imti mokestį už sutarties parengimą, perdavimą registrui ir dokumentų kopijas. Koks tiksliai bus mokestis, reikėtų teirautis konkretaus notaro, nes jų paslaugų įkainiai skiriasi.

Būtina pažymėti, kad sudaryta vedybų sutartis jus ne tik apsaugos nuo skolų. Visas santuokoje įgyjamas turtas taps kiekvieno iš sutuoktinių asmenine nuosavybe. Tai reiškia, kad sutuoktiniui pasiskolinus pinigų, jūs nebebūsite skolingas, tačiau, jam įregistravus naują automobilį, taip pat negalėsite pretenduoti į šio turto pusę. Būtent dėl to, vedybų sutarties sudarymą reikia gerai apsvarstyti. Kita vertus, vedybų sutartį galima bet kada nutraukti, taigi, grąžinus skolas, galima vėl kartu kaupti turtą ir naujus įsipareigojimus.

2018© Aš –teisininkas!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *