Senų baudų išieškojimo senatis

Antstolių kontorose dulka vykdomosios bylos dėl baudų išieškojimo. Nors atrodytų, kad daugiau nei dešimtmetį vykdomas kelių dešimčių eurų baudos išieškojimas seniai turėjo būti nutrauktas dėl senaties, tai ne visada tiesa. Taigi svarbu žinoti, kada ir kokiomis sąlygomis sueina nutarimo skirti baudą vykdymo senaties terminas.

Kai gaunate duomenų apie seną baudą, apie kurios išieškojimą net nesate girdėję, pirmiausia derėtų susipažinti su vykdomąja byla. Tai galite padaryti antstolio kontoroje. Derėtų atkreipti dėmesį į tai, kada suėjo terminas nutarimą įvykdyti ir kada jis buvo perduotas antstoliui. Vykdomojo dokumento perdavimo terminas tarp vykdančių nuobaudą arba kitų valdžios institucijų yra trys mėnesiai, taigi tarp termino sumokėti baudą pabaigos ir perdavimo antstoliui negali būti praėję daugiau laiko. Jeigu šis terminas jūsų vykdomojoje byloje yra ilgesnis, turite pagrindą teikti skundą dėl antstolio veiksmų.

Nuo 2015 metų liepos 1 dienos skirtoms baudoms taikomas 5 metų senaties terminas, taigi šiuo metu jis dar nėra suėjęs. Tačiau baudoms, kurios buvo paskirtos iki 2015 metų liepos 1 dienos, senaties terminas yra 2 metai. Vertinant ar šis terminas tikrai suėjo, svarbu nustatyti, kad skolininkas nevengė baudos mokėjimo, o antstolis ėmėsi visų būtinų priemonių skolai išieškoti.

Skolininkas privalo nevengti atlikti jam paskirtą nuobaudą – sumokėti baudą ar netrukdyti ją išieškoti. Asmuo pripažįstamas nevengusiu baudos mokėjimo, jeigu jis nežinojo apie vykdomą baudos išieškojimą, baudos išieškojimo laikotarpiu dirbo ar gavo kitų pajamų, turėjo registruotino turto, piniginių lėšų ir akivaizdžiai nesiėmė jokių priemonių išvengti baudos. Veiksmais, kuriais siekiama išvengti baudos mokėjimo, gali būti pripažintas turto perleidimas siekiant jį nuslėpti, nustatytas nelegalus darbas ir panašios aplinkybės.

Susipažįstant su vykdomąja byla, taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kada buvo atlikti visi antstolio veiksmai, teiktos užklausos įvairiems registrams. Pasitaiko atvejų, kai ilgą laiką nevykdęs jokių veiksmų, antstolis staiga prisimena savo darbą ir areštuoja asmens turtą, lėšas banko sąskaitoje bei nurodo darbovietei išskaičiuoti dalį iš skolininko darbo užmokesčio. Baudos išieškojimo vykdymo laikotarpiu negali būti dvejų metų laikotarpio, kai valdžios institucijos dėl aplaidumo ar kitų priežasčių nieko neatliko. Tai reiškia, kad antstoliui per dvejų metų laikotarpį neatlikus jokių veiksmų baudai išieškoti ir neteikus jokių užklausų apie skolininką, yra pagrindas vykdomąją bylą nutraukti suėjus senaties terminui. Kuo senesnė bauda, tuo didesnė tikimybė, kad antstolis savo pareigų tinkamai nevykdė ir užklausas apie skolininko darbovietę, gaunamas pajamas, gyvenamąją vietą ar turimą registruotiną turtą teikė rečiau nei kas dvejus metus.

Galima daryti išvadą, kad gavus duomenų iš antstolio apie vykdomą senos baudos išieškojimą, svarbiausia yra nepasimesti. Jeigu manote, kad bauda yra per sena išieškoti, o jos mokėjimo niekada nevengėte, protinga yra nuvykti susipažinti su vykdomąja byla ir įsitikinti, kad nėra praleisti senaties terminai. Ne mažiau svarbu yra ir nedelsti. Antstolio sprendimų apskundimo terminai ir tvarka visada būna nurodyti gautuose dokumentuose.

2018© Aš –teisininkas!

8 atsakymai į “Senų baudų išieškojimo senatis”

 1. Labai geras ir naudingas straipsnis. Bendrai gerai,kad specialistai – teisininkai imasi šviesti darbo žmones, neįgaliuosius, pensininkus ir visus kitus nežinančius, nesuprantančius įstatymų, nesugebančius jų surasti, o suradus – suprasti. Įstatymų nežinojimų dažnai naudojasi , kai kurie, nesąžiningi antstoliai.

 2. Turiu gavęs nemaža bauda 2012 ar yra kazkoke senatis jai, anstolis viską padare kaip pridera, ir sako kad pinigai bus ieškomi pačiai baudai senaties nera

  1. Sveiki, nei baudoms, nei skoliniams įsipareigojimams senaties nėra. Senatis gali sueiti tik baudos išieškojimui.

    1. Sveiki. Baudos išieškojimo vykdymo senaties terminas laikomas praleistu kai vykdymo laikotarpyje yra dvejų metų laikotarpis, kai valdžios institucijos dėl aplaidumo ar kitų priežasčių nieko neatliko dėl nuobaudos įvykdymo. Paprastai tariant, jei du metus antstolis nesiėmė jokių veiksmų baudai išieškot, o skolininkas nevengė jos mokėjimo, tiesiog apie baudą nežinojo, toks išieškojimas turėtų būti nutrauktas dėl senaties.

 3. Sveiki.Ar galima baudos išieškojimą už ATP mano prašymu pakeisti į vešus darbus? Kam galiu tokį prašymą pateikti? Ačiū

  1. Sveiki. Tam tikrais atvejais bauda už administracinį nusižengimą gali būti pakeista į viešuosius darbus. 5 Eurai baudos keičiami į 1 viešųjų darbų valandą. Kreipiantis turite pateikti įrodymus, patvirtinančius jūsų sunkią materialinę padėtį (nekilnojamojo ir kilnojamojo turto pažymas, turto deklaracijas, pažymas apie darbo užmokestį ir gaunamas socialines išmokas ar pan.). Prašymą turėtumėte paduoti institucijai ar pareigūnui nagrinėjančiam jūsų bylą arba priėmusiam nuarimą skirti baudą. Jeigu nutarimą priėmė teismas, tuomet pašymas paduodamas institucijai, kuri atliko nusižengimo tyrimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *