Pabėgimas iš eismo įvykio vietos

Vairavimo įgūdžių stoka, prastas matomumas ar net automobilio gedimas gali lemti eismo įvykį. Kartais jo pasekmės būna labai rimtos ir nedvejojant kviečiama pagalba. Tačiau kai avarijos padariniai vos matomi, dažnas susimąsto, ką daryti toliau ir kaip vertinti susidariusią situaciją.

Automobiliu apgadinus svetimą transporto priemonę, gali kilti nemenkų pasekmių. Iš tiesų, apgadinus bet kokį turtą reikia kviesti policijos pareigūnus. To nepadarę, galite būti apkaltinti pasitraukimu iš eismo įvykio vietos. Už tokį pažeidimą Administracinių nusižengimų kodeksas numato baudą nuo 600 Eur iki 2000 Eur. Vairuotojams taip pat gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo vienerių iki trejų metų, o neturintiems teisės vairuoti pažeidėjams – netgi transporto priemonės konfiskavimas.

Eismo įvykiu laikomas įvykis kelyje, viešoje arba privačioje teritorijoje, kai judant transporto priemonei žūsta ar sužeidžiami žmonės, sugadinama ar apgadinama bent viena transporto priemonė, krovinys, kelias, jo statiniai ar bet koks kitas įvykio vietoje esantis turtas. Dažnai pasitaiko atvejų, kai nulaužus medelį, nulenkus kelio ženklą ar įlenkus kelio atitvarą, toks įvykis vairuotojo klaidingai nelaikomas eismo įvykiu ir jis pasišalina. Paminėti daiktai taip pat yra turtas, už kurio sugadinimą kaltininkas privalo atlyginti žalą, taigi tokiu atveju, kai turto savininko nežinote, privalote kviesti policijos pareigūnus.

Jeigu statydami automobilį kieme kaukštelėjote į kaimyno automobilį, turite skambinti kaimynui. Galite eiti pas jį į namus arba kitaip pranešti apie įvykį. Net kai jums atrodo, kad žalos nėra, derėtų pasikalbėti su nukentėjusios transporto priemonės savininku, kadangi kiekvienas įbrėžimas netgi ant subraižyto ir palankstyto automobilio kėbulo teisiškai yra laikomas žala. Būtų geriausia, kad kaimynas pasirašytų, jog apie įvykį yra informuotas ir žala nėra kilusi. Tam tiks laisvos formos raštelis, kurio pavyzdį rasite čia. Jei nedrįstate prašyti patvirtinti pretenzijų neturėjimą raštu, bent jau kalbėkitės ne prie keturių akių.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad asmuo gali būti baudžiamas už pasitraukimą iš eismo įvykio tik tada, kai pasišalina iš įvykio vietos tyčia, suprasdamas, kad jo veiksmai yra neteisėti ir priešingi teisei. Teismas privalo įrodyti, kad asmuo suvokė savo pareigą pasilikti eismo įvykio vietoje, tačiau siekdamas išvengti galimų teisinio pažeidimo padarinių, pasišalino. Nors pasišalinę iš eismo įvykio vietos vairuotojai nurodo net nepajutę smūgio, vėliau paaiškėja, kad liudininkai matė vairuotoją išlipusį iš automobilio ir apžiūrinėjantį padaryt žalą. Nemažai stovėjimo aikštelių, įmonių ir netgi gyventojų yra įsirengę vaizdo stebėjimo kameras, todėl bylose taip pat dažnai pateikiami ir daromo pažeidimo vaizdo įrašai. Užfiksuoti vaizdai kaip atsitrenkęs automobilis sustoja, o po to skubiai pasišalina iš įvykio vietos arba po įvykio stengiasi nuslėpti nusižengimo pėdsakus, leidžia nustatyti, kad vairuotojas pajuto susidūrimą. Tai dažnai patvirtina ir automobilių apgadinimų mastas. Žinoma, teismas atsižvelgia ir į kontakto pobūdį  bei vėlesnį kaltininko elgesį.

Jeigu iš eismo įvykio vietos visgi pasprukote, bet buvote išaiškinti, dabar jums gresia atsakomybė. Siekdami mažesnės baudos, galite pripažinti kaltę padarę administracinį nusižengimą, gailėtis, atlyginti žalą arba pasidomėti, galbūt žalą jau atlygino draudimo bendrovė. Jeigu nesate baustas pagal tą patį kodekso straipsnį per paskutinius metus, o padaryta žala neviršija 750 Eur, pripažinę kaltę galite tikėtis gauti administracinį nurodymą, pagal kurį mokėtumėte tik pusę minimalios baudos, tai yra 300 Eur. Teisės vairuoti transporto priemones atėmimas ar transporto priemonės konfiskavimas už šį nusižengimą yra skiriami itin retai. Jų sulaukia tie, kurie šiurkščius teisės pažeidimus daro nuolat ir visiškai nepaiso numatytų draudimų.

Pabaigai norėtųsi paminėti, kad nors apgadinus svetimą transporto priemonę ar turtą privaloma nedelsiant sustoti, jei tai padarysite keliolikos metrų atstumu, jūsų tikrai neapkaltins pabėgimu. Kita vertus, pasiteisinimai apie namuose paliktą telefoną, be kurio negalėjote išsikviesti policijos pareigūnų ir ketinimus netrukus grįžti į eismo įvykio vietą, teismo dažniausiai neįtikina. Jūs būtumėte tikrai ne pirmas bandantis išsisukti nuo atsakomybės tokiu būdu.

2018© Aš –teisininkas!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *