Kaimynas mane fotografuoja

Žmogus kuriasi tarp žmonių. Santykiai tarp kaimynų sudėtingi ir painūs. Ant kaimyno namo kampo kabanti kamera, kuri įrašo vaizdą ir dalyje jūsų kiemo, gali  nemenkai erzinti. Taip pat nesmagu, kai kaimynų nesutarimams įamžinti naudojamasi fotoaparatais. Tačiau savo kieme esame šeimininkai, taigi kokias mūsų teises pažeidžia mūsų kiemo vaizdą fiksuojantys kaimynai ir kaip jas apginti.

Teisė į privatų gyvenimą yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos Konstitucijoje. Jos sudėtine dalimi pripažįstama teisė į atvaizdą. Dėl šios priežasties fotografuojant asmenį yra reikalingas jo sutikimas. Sutikimui nėra būtina rašytinė forma – pakanka tiesiog šypsotis į objektyvą, bet prieš viešinant tokią nuotrauką reikia klausti leidimo. Įstatymas leidžia viešoje vietoje asmenis fotografuoti neturint jų sutikimo, tačiau net ir tokiose vietose įamžinti vaizdai negali būti viešinami, jeigu asmuo pateikiamas negatyviai (nuogas, neblaivus ir pan.). Taip pat negalima viešinti net ir viešoje vietoje užfiksuotų nepilnamečių atvaizdų. Asmens sutikimo nereikia, kai fiksuojama veikla yra susijusi su visuomenine asmens veikla arba jo tarnybine padėtimi.

Dažna situacija, kai įrengiamos vaizdo stebėjimo kameros, kuriomis fiksuojamas bendras visiems kaimynams įėjimas į pastatą. Jeigu pastate įsikūrusios įmonės kameros fiksuoja ir jūsų judėjimą į namus ar iš jų, o dėl to jaučiatės nejaukiai, drąsiai galite kreiptis prašydami kameras pašalinti arba nukreipti taip, kad nebūtų filmuojamos ir jums priklausančios patalpos ar teritorijos. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad filmuoti bendras patalpas galima tik gavus visų bendrasavininkių sutikimą. Jeigu toks sutikimas gautas nebuvo, savo teises galite ginti teisme.

Savo namuose ar kieme kiekvienas gali uždrausti fotografuoti ar filmuoti. Šia teise naudojasi parduotuvės, muziejai, renginių organizatoriai. Tokią pat teisę turi visi Lietuvos gyventojai. Užsitęsus konfliktams su kaimynais, savo valią nebūti fotografuojamiems galima išreikšti ne tik žodžiu, bet ir ženklais, draudžiančiais filmuoti ir fotografuoti, trumpąja žinute, elektroniniu ar registruotu laišku, įspėjančiu apie tokį draudimą, galiojantį jūsų valdose. Teisėtu veiksmu pripažintinas asmens, darančio nusikalstamą veiką ar kitą teisės pažeidimą, fotografavimas, filmavimas. Tačiau kai joks teisės pažeidimas nebuvo padarytas, filmavimas ar fotografavimas nebūtų laikomas teisėtu. Tikrai pasitaiko kaimynų, kurie jaučiasi tiriantys nusikalstamas veikas ir kaimynų kiemą stebi nuolatos. Baudžiamojo kodekso 167 straipsniu uždrausta rinkti informaciją apie asmens privatų gyvenimą. Jeigu nedarote jokių nusikalstamų veikų, tačiau esate stebimi ir filmuojami ar fotografuojami savo įkyrių kaimynų, galite kreiptis į teisėsaugos institucijas, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl informacijos apie jūsų privatų gyvenimą rinkimo.

Teisėtu veiksmu yra laikomas asmens fotografavimas ar filmavimas, kuomet siekiama apginti savo pažeistas teises. Tokie veiksmai atlikti konflikto metu teismų praktikoje nelaikytini teisės į atvaizdą pažeidimu. Kita vertus, riba tarp bandymo apginti savo pažeistas teises ir kito asmens konstitucinės teisės į privatų gyvenimą pažeidimo yra labai menka, todėl lengvai peržengiama. Vienoje byloje buvo sprendžiamas klausimas ar besiskiriančiam sutuoktiniui įrengus garso įrašymo įrangą bendrosios nuosavybės teise priklausančiame bute jis nepažeidė žmonos teisės į privatų gyvenimą. Teismas nusprendė, kad nors tuo metu buvo nagrinėjama skyrybų byla, o vyras garso įrašais norėjo pasinaudoti teisminiame procese, šis atvejis laikytinas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimu ir pripažino sutuoktinį kaltu.

Visi, kurių teisė į atvaizdą buvo pažeista, turi teisę teismo tvarka reikalauti nutraukti tokius veiksmus bei atlyginti turtinę ir neturtinę žalą. Jeigu pas jus jau nebenori lankytis draugai, o vaikai bijo žaisti kieme, šios aplinkybės yra pagrindas neturtinės žalos priteisimui. Net jei teisėsaugos institucijos atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl informacijos apie jūsų privatų gyvenimą rinkimo, visada galite kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka. Prieš kreipiantis į teismą arba dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo verta surinkti įrodymus, patvirtinančius, kad buvote fotografuojami ar  filmuojami ir kreipėtės į jūsų teises pažeidžiantį asmenį prašydami nutraukti pažeidimą. Šie duomenys padės greičiau ir efektyviau apginti savo pažeistas  teises ir gauti teisingą žalos atlyginimą.

2018© Aš –teisininkas!

 

14 atsakymų į “Kaimynas mane fotografuoja”

 1. Sveiki, esu apsaugos darbuotoja. Kolega kiekvieną pamainą mane fotografuoja, pas mus poste yra kameros ir jis atsisuka mano darbo dieną ir kiekvieną kartą fotografuoja kaip aš sėdžiu , kaip aš valgau . Ar jis taip gali , juk aš ne viešas asmuo

  1. Sveiki. Žinoma, kad negali. Kad darbo vietoje užfiksuotu vaizdo įrašu nebūtų pažeidžiamos jūsų teisės, privalo užtikrinti darbdavys, kuris ir įrengė kameras. Kreipkitės į savo viršininką.

 2. Laba diena, turime bėdą su kaimyne. Ji nuolat filmuoja ir fotografuoja nepilnamečius vaikus, dažnai akivaizdžiai būdama neblaivi. Pvz. vaikai žaidžia lauke, važinėjasi dviračiu, žaidžia krepšinį, vedžioja šuniuką. Kaip ją sustabdyti?

  1. Laba diena,
   pirmiausia, žinoma, reikėtų pasikalbėti su kaimyne. Jai netenkinus jūsų pašymo nefiksuoti jūsų vaikų atvaizdų, kreiptis į ją raštu, nurodant kokias teises ji pažeidžia ir prašyti nutraukti neteisėtus veiksmus. Jei ir tai nepadės, kreiptis į teismą.

 3. Labas vakaras, norėčiau paklausti: ar gali mano kaimynas filmuoti be mano leidimo mano komercinės patalpas, kuriose aš dirbu. Kai atidarau vartus, per kamerą gerai matosi ir mano patalpų vidus.
  Mes su kaimynu vykdame tokios pat rūšies veiklą.

  1. Sveiki. Negali. Kreipkitės į kaimyną raštu ir prašykite nukreipti vaizdo kameras tokiu kampu, kad nebūtų fiksuojamas jūsų teritorijos ir patalpų vaizdas.

   1. Aš buvau iškvietes policijos pareigūnus. Jam liepė patraukti kameras, bet jis atsisakė, tada aš parašiau pareiškimą į policiją. Bet nuvykę pareigūnai pas juos negalėjo nustatyti koki plotą ta kamera filmuoja, kadangi ji jau buvo atjungta, palikta, kaip muliazas, bet kaip sutemsta matosi kad ta kamera filmuoja, kur man kreiptis toliau?

    1. Sveiki.
     Galite surinkti įrodymus, kad kamera veikia, kreiptis į kaimyną su pretenzija raštu, paskui į teismą su reikalavimu nutraukti neteisėtus veiksmus.

 4. Sveiki, turime įtarimų, kad kaimynai įsirengę stebėjimo kameras ant bendro namo filmuoja ne tik savo valdas, bet taip pat seka ir mus. Nes jei mes kažką darome savo teritorijoje ir jiems tai ale trukdo jie tuoj mus puola. Ir dar klausimas ar jie galėjo įsirengti kameras be mūsų sutikimo?

  1. Sveiki. Kaimynai gali įsirengti kameras ant savo namo dalies ir įrašinėti savo teritorijos vaizdą. Jūsų sutikimas būtų reikalingas fiksuoti vaizdą bendroje teritorijoje ar patalpose.

 5. ar galima nufilmavus asmeni darant adminisuracini pazeidima ar kita nusikalstama veika viesinti kad ispeti kitus ar atsilieptu kiti nukenteje nuo to asmens ?

 6. Sveiki. Kaimynai įsirengę bitės kameras. Viena kamera kaba pastovioji vietoje, antrą ne kartą pastebėjome, kad kaimynas nešioja ir filmuoja mūsų teritoriją. Visa tai ne kartą užfiksavo ir klausem kaimyno ką jis čia daro ir kokią teisę jis turi mus filmuoti. Jo atsakymas buvo „filmuoju tave“(turim įrašą). Kreipėmės į policiją, bet policija paaiškino, kad mes kreipiamės ne į juo. Noriu paklausti kur reikia kreiptis?

  1. Sveiki. Turėtumėte kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka su ieškiniu, reikalaudami nutraukti veiksmus, pažeidžiančius jūsų teises ir atlyginti padarytą žalą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *