Kad darbuotojai netaptų konkurentais

Darbdaviai dažnai skundžiasi, kad rasti gerą ir kvalifikuotą darbuotoją sudėtinga. Tikrų specialistų ir savo srities žinovų darbo rinkoje stinga, todėl darbdaviai imasi apmokyti neišmanančius amato, tikėdamiesi, kad naujai iškeptas specialistas jiems bus lojalus. Tačiau vilties nepakaks. Norėdami apsaugoti savo verslą, privalote imtis ir nesudėtingų priemonių.
Darbo kodeksas numato galimybę darbuotojui ir darbdaviui sudaryti nekonkuravimo susitarimą. Tokiu susitarimu darbuotojas įsipareigoja darbo sutarties galiojimo laikotarpiu ir neilgiau kaip 2 metus po darbo sutarties pabaigos nevykdyti tam tikros darbo veiklos pagal darbo sutartį su kitu darbdaviu, taip pat savarankiškos komercinės arba gamybinės veiklos, jeigu ši veikla tiesiogiai konkuruotų su darbdavio vykdoma veikla. Svarbu, kad tai netrukdo buvusiam darbuotojui įsidarbinti konkuruojančioje įmonėje, jeigu jo pareigos visiškai skiriasi, pavyzdžiui vienoje darbovietėje jis buvo virėjas, o kitoje vairuotojas. Nekonkuravimo sutartys dažniausiai formuluojamos numatant draudimus bet kokiai veiklai, turinčiai bent kiek panašumų į darbdavio vykdomą veiklą, tačiau teismas yra išaiškinęs, jog tokios sutarties sąlygos prieštarauja įstatymams, kadangi riboja asmens konstitucines teises. Dėl šios priežasties, nagrinėdamas bylas dėl nekonkuravimo sutarčių pažeidimų, teismas visada vertina ar pareiginės funkcijos buvusioje ir naujojoje darbovietėse sutampa.
Siekiant apsaugoti savo verslą, nekonkuravimo susitarimai su darbuotojais tikrai naudingi, tačiau jie nėra pigūs. Darbo kodeksas numato, kad nekonkuravimo su darbdaviu laikotarpiu darbuotojui turi būti mokama ne mažesnė kaip keturiasdešimt procentų darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio kompensacija. Tai reiškia, kad norėdami, jog jūsų darbuotojas neįsidarbintų konkuruojančioje įmonėje arba pats nepradėtų užsiimti tokia pat veikla, turėsite mokėti jam nekonkuravimo mokestį net ir pasibaigus darbo santykiams. Yra įmonių, kurios darbuotojams moka minimalų darbo užmokestį ir tokio pat dydžio kompensaciją už nekonkuravimą, tačiau smulkiam verslui, kur atlyginimai yra maži, taip užsitikrinti darbuotojų lojalumą, dažniausiai per brangu.
Kita darbdavio interesų apsaugos priemonė, kurią įtvirtina Darbo kodeksas yra susitarimas dėl konfidencialios informacijos apsaugos. Toks susitarimas nėra toks efektyvus būdas apsaugoti savo verslą nuo nelojalių darbuotojų kaip nekonkuravimo sutartis, tačiau tikrai daug pigesnis. Tokiu susitarimu galima saugoti informaciją, kuri nėra viešai prieinama ir kurią darbdavys imasi pastangų apsaugoti. Vien sutarties sudarymą galima vertinti kaip darbdavio pastangas. Susitarime dėl konfidencialios informacijos apsaugos turi būti apibrėžti tokią informaciją sudarantys duomenys, susitarimo galiojimo terminas, darbdavio pareigos padedant darbuotojui išsaugoti šios informacijos slaptumą. Taip pat galima susitarti dėl netesybų už susitarimo nevykdymą ar netinkamą vykdymą. Tokia sutartis neužtikrina, kad darbuotojai nepereis dirbti pas konkurentus arba neįkurs savo įmonės, tačiau įrodę, kad buvo pasinaudota jūsų įmonės konfidencialia informacija, galėsite reikalauti žalos atlyginimo. Turbūt lengviausiai įrodomas atvejis, kai buvęs įmonės darbuotojas įkuria naują įmonę ir pervilioja buvusios darbovietės klientus, su kuriais pats dirbo. Susitarimą dėl konfidencialios informacijos galite įrašyti į darbo sutartį arba sudaryti kaip atskirą susitarimą. Jį nesunkiai galite paruošti pasinaudodami šiuo pavyzdžiu.
Pabaigai galima pajuokauti, kad lengviausias būdas išsaugoti darbuotojų lojalumą – būti geriausiu darbdaviu tarp konkurentų. Tuomet neteks nerimauti, kad ilgai mokyti jaunuoliai paspruks ir jūsų versle įgytas žinias naudos dirbdami konkuruojančioje įmonėje. Apsidraudžiant, žinoma, reikėtų jiems pasiūlyti pasirašyti ir nekonkuravimo arba bent jau konfidencialios informacijos apsaugos sutartis, kurios aiškiai parodys jūsų aktyvias pastangas apsaugoti savo verslą.

2018© Aš –teisininkas!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *