Ką daryti gavus teismo įsakymą

Teismo įsakymus galima vadinti pačiais dažniausiais teismo procesiniais sprendimais civilinėse bylose. Kadangi jie išduodami supaprastinto proceso tvarka, kreditoriams šis būdas prisiteisti įsiskolinimus yra greičiausias, lengviausias ir pigiausias. Jeigu nutiko taip, kad gavote teismo įsakymą, neišsigąskite, jūs turite 20 dienų terminą susipažinti su pateiktais dokumentai ir priimti sprendimą, ką daryti toliau.

Dvidešimties dienų terminas pradedamas skaičiuoti kitą dieną po teismo voko įteikimo jums arba jūsų namiškiui. Savaitgalių dienos taip pat skaičiuojamos, tačiau jeigu paskutinė termino diena yra savaitgalis, ji perkeliama į po jos einančią darbo dieną. Pavyzdžiui: dvidešimta diena yra šeštadienis, tuomet paskutinė diena pateikti dokumentus teismui yra pirmadienis. Dokumentus galite nešti į teismą, teikti per www.e.teismas.lt, siųsti elektroniniu arba paprastu paštu. Kada teismas gaus, jaudintis nereikia. Svarbu, kad nuneštumėte į paštą ne vėliau negu paskutinę termino dieną. Siųsti reikia registruotu laišku.

Kartu su teismo įsakymu skolininkui atsiunčiamas teismo pranešimas ir kreditoriaus pareiškimas kartu su priedais. Pareiškime labai trumpai nurodoma kaip susidarė skola, tačiau išsamūs paaiškinimai nebūna pateikiami. Be to, kreditorius neprivalo pateikti ir įsiskolinimą pagrindžiančių dokumentų. Skolininkams tai dažniausiai atrodo labai keista ir neteisinga, tačiau tokį procesą numato įstatymas.

Gavę teismo įsakymą ir susipažinę su jo turiniu, labiausiai tikėtina, kad skolą ir jos susidarymo aplinkybes prisiminsite. Jeigu skolingas nesate ir kreditorius skolą prašo priteisti nepagrįstai, privalote kreiptis į teismą ir su skolos priteisimu nesutikti. Tokiu atveju teismui reikia pateikti prieštaravimus. Prieštaravimai neturi būti išsamūs, ar pagrįsti. Galite pateikti paaiškinimą kodėl nesutinkate ir pridėti tai patvirtinančių dokumentų kopijas, tačiau to daryti neprivalote. Čia rasite (1) skolininko prieštaravimų dėl teismo įsakymo pavyzdį. Jums pateikus prieštaravimus, teismas panaikins išduotą teismo įsakymą.

Kartais susidaro situacija, kad kreditorius prašo priteisti daugiau nei skolininkas yra skolingas. Jeigu sutinkate, kad esate skolingas, tačiau žymiai mažesnę sumą nei prašoma, reikės pateikti prieštaravimus dėl sumos, su kuria nesutinkate, o tą dalį skolos, dėl kurios neprieštaraujate, sumokėti. Pavyzdžiui: kreditorius reikalauja sumokėti 100 Eur skolos, 64 Eur palūkanų, 8 Eur žyminio mokesčio. Jūs sumokate kreditoriui 118 Eur. Tuomet teismui pateikiate kvitą ir prieštaravimus, kuriuose pažymite, kad sumokėjote 100 Eur skolos, 8 Eur žyminio mokesčio, tačiau tik 10 Eur palūkanų. Su likusia palūkanų suma nesutinkate. Pavyzdį galite rasti čia (2).

Kai sutinkate su visa skolos suma, jums reikia per 20 dienų terminą ją sumokėti ir kvitą pateikti teismui. Kartu su kvitu, kad būtų aišku kas ir ką čia teikia, surašykite lydraštį teismui. Pavyzdį rasite čia (3). Jeigu skolos suma yra didelė ir jūs negalite sumokėti visos jos iš karto, nepabijokite kreiptis į kreditorių dėl skolos mokėjimo dalimis. Dauguma įmonių sutinka tokį prašymą tenkinti. Su kreditoriumi pasirašytą susitarimą dėl skolos mokėjimo dalimis pateikite teismui. Kreditoriui atsisakius jums padėti, galite prašyti teismo išdėstyti skolos mokėjimą. Tokie prašymai dažniausiai bent iš dalies yra patenkinami, nors retai gaunami. Prie prašymo (4), kurio pavyzdį rasite čia būtina pridėti dokumentus, įrodančius, kad visa skolos suma jums yra per didelė našta. Tai geriausiai įrodo pažyma apie gaunamas pajamas, kurią galima gauti SODRA skyriuje, pažyma iš Nekilnojamojo turto registro apie tai, kad nėra jums priklausančių nekilnojamojo turto objektų, raštas iš VĮ ,,Regitra“ patvirtinantis, kad jums nepriklauso transporto priemonės, gyvenamojo būsto nuomos sutartis, teismo nutartis, kuria iš jūsų priteistas išlaikymas vaikams, sprendimai skirti neįgalumo pensiją, socialinę pašalpą ar panašūs dokumentai, patvirtinantys jūsų sunkią materialinę padėtį. Kviečiami į teismo posėdį atvykite ir paaiškinkite prašyme nurodytas aplinkybes, t. y. kodėl negalite visos sumos mokėti iš karto.

Pagrindinis ir svarbiausias patarimas gavus teismo įsakymą yra NEIGNORUOTI GAUTO TEISMO ĮSAKYMO. Skola niekur nedings. Teismo priteistą ją išieškos antstolis, kuriam taip pat turėsite atlyginti už darbą, taigi delsdami tik padidinsite įsiskolinimą. Svarbu per minėtą dvidešimt dienų terminą imtis aktyvių veiksmų, net jei skolai padengti šiuo metu neturite pakankamai lėšų.

Visi pateikiami dokumentai yra pavyzdiniai ir nelaikytini oficialiais teismui teiktinų dokumentų šablonais.

2018© Aš –teisininkas

Vienas atsakymas į “Ką daryti gavus teismo įsakymą”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *