Greičio viršijimas. Kokia bauda iš tikrųjų gresia?

  1. Derėtų pripažinti, kad leistiną važiavimo greitį kartais viršija kone kiekvienas iš mūsų. Judant su visu automobilių srautu, vidutinis greitis mieste yra apie 60 km/h. Tai lemia nedidelė sankcija už pažeidimą – iki 10 km/h viršytas greitis gali užtraukti tik įspėjimą. Nors viršyti leistiną greitį nepatartina, bet žinoti, kokios baudos gresia ir kada galima prarasti vairuotojo pažymėjimą, būtina.

Pirmiausia derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad bauda skiriama ne tiksliai už matuokliu nustatytą greitį, bet už viršytą greitį, apskaičiuotą su paklaida. Lietuvos policijos turimų greičio matuoklių paklaida svyruoja nuo +1 iki +3 km/h. Dažnai sutinkamų stacionarių greičio matuoklių – pilkų dėžučių panašių į inkilus – paklaida yra +3 km/h. Jei tokiu matuokliu mieste užfiksuotas jūsų greitis yra 71 km/h, bus laikoma, kad viršyta tik 18 km/h. Taigi pritaikyta paklaida gali ženkliai pakeisti gręsiančios baudos dydį ar netgi išsaugoti vairuotojo pažymėjimą.

Viršijus leistiną greitį:

  • nuo 10 km/h iki 20 km/h numatyta bauda nuo 12 Eur iki 30 Eur;
  • nuo 20 km/h iki 30 km/h – nuo 30 Eur iki 90 Eur;
  • 30 km/h iki 40 km/h – nuo 120 Eur iki 170 Eur;
  • 40 km/h iki 50 km/h – nuo 170 Eur iki 230 Eur;
  • viršijus daugiau negu 50 km/h numatyta bauda nuo 450 Eur iki 550 Eur.

Dažniausiai skiriama minimali sankcijoje numatyta bauda, tačiau vien pilna piniginė nepadės išsisukti nuo atsakomybės. Greičiausiems ir pavojingiausiems pažeidėjams kartu su bauda gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas.

Lengvųjų automobilių vairuotojams, turintiems ilgesnį nei dvejų metų vairavimo stažą, teisės vairuoti atėmimas kartu su bauda skiriamas viršijus leistiną greitį tik vienu atveju, jeigu jie viršijo daugiau nei 50 km/h. Numatytas specialiosios teisės atėmimo terminas yra nuo 1 iki 6 mėnesių.

Pradedantiesiems vairuotojams (kurie neturi dvejų metų vairavimo stažo), motociklų vairuotojams, vairuojantiems transporto priemones, kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos arba jų didžiausioji leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t, už leistino greičio viršijimą numatyta griežtesnė atsakomybė. Nors numatytos baudos tokios pat kaip ir lengvųjų automobilių vairuotojams, viršijus leistiną greitį nuo 30 km/h iki 40 km/h atimama teisė vairuoti nuo 3 iki 6 mėnesių, viršijus nuo 40 km/h iki 50 km/h – nuo 6 mėnesių iki 1 metų, viršijus daugiau negu 50 km/h teisė vairuoti atimama nuo 1 metų iki 1 metų ir 6 mėnesių.  Visais šiais atvejais teisės vairuoti transporto priemones atėmimas skiriamas kartu su bauda.

Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad asmenims, per pastaruosius metus nebaustiems už tame pačiame straipsnyje numatytą nusižengimą, gali būti surašomas administracinis nurodymas, kuriuo skiriama pusė minimalios baudos. Taigi, jei per pastaruosius metus nesate bausti už greičio viršijimą, svarstydami, kokia bauda jums gresia, galite minimalią baudą padalinti per pusę. Pavyzdžiui: lengvojo automobilio vairuotojas, turintis ilgesnį nei dvejų metų vairavimo stažą, viršijęs leistiną greitį 15 km/h greičiausiai gaus 6 Eur baudą, 25 km/h – 15 Eur, 35 km/h – 60 Eur, 45 km/h – 85 Eur, daugiau nei 50 km/h – 225 Eur baudą. Gavę administracinį nurodymą, jame nurodytą sumą turite sumokėti per nurodytą terminą, kitu atveju, terminui pasibaigus, jums bus skirta visa minimali bauda.

Vertinant baudų dydžius, tikrai negalima teigti, kad baudos už greičio viršijimą Lietuvoje yra didelės. Priešingai, tokiomis sumomis neapkarpysime sparnų ,,skraiduoliams“ kelyje. Kita vertus, ne baudos dydis turėtų mus skatinti vairuoti atsakingai, o aplinkinių ir mūsų pačių saugumas.

2018© Aš –teisininkas!

2 atsakymai į “Greičio viršijimas. Kokia bauda iš tikrųjų gresia?”

  1. Jeigu vairuotojas, turintis mažesnį nei 2 m. vairavimo stažą, viršijo greitį 21 km/h ir gavo 15eur baudą, ar jam keičiant vairuotojo pažymėjimą į nuolatinį, reikės išklausyti papildomus kursus?

    1. Reikės, tik ne keičiant pažymėjimą. Papildomą vairuotojų mokymą privaloma baigti per vienus metus nuo pažeidimo padarymo datos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *